Asma Tavan Yüksekliği Kaç Olmalı?

Asma Tavan Uygulama Tekniği

Asma tavanlar ev dekorasyonu için kullanılan bir sisteme sahiptir. Açık tesisat sistemini de kapatmaya yarayan asma tavanlar muhteşem bir ısı ve ses yalıtımına sahiptir. Enerji tasarrufu sağlayan asma tavanlar aynı zamanda ekonomik güç sağlar. Her ev yapısına ve boyutlanmasına özel tasarımların bulunduğu asma tavanlar isteğe uygun biçimde üretilmektedir. Ev dekorasyonu dışında çoğu alanda kullanımı olan  asma tavanlar eğlence merkezlerinden konferans salonlarına kadar uzanan bir porföye sahiptir. Asma tavanı yaptıracağınız mekan veya konutun tavanına yapılan asma tavan uygulamasının modeline göre yerden yükseklik verme imkanına da sahip olma şansı verir. Evin boyutunu yüksek gibi algılanmasını sağlayan asma tavanlar ölçülendirme yaparken dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Bunların başında ölçüm yaparken eksik ya da fazla ölçüm yapmamanız ve dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Toplantı Salonu Asma Tavan Uygulaması

Asma Tavan Yüksekliğini Hesaplayacağınız 9 Püf Nokta

  • Tavan U Profilinin alt kodu , hortum terazi ile işaretlenmeli
  • Çırpı ipi ile çevre duvarlar üzerine çizilir.
  • Tavan U Profili çevre çizginin üzerine dübel/vida yardımı ile aşağı yukarı 60 cm civarında orta yer işaretlenir.
  • Askı çubuklarının olduğu bölge duvardan yaklaşık 10 cm açıktan başlanmalı ve maksimum 90 cm de bir işaretlenir.
  • Ana taşıyıcı Tavan C Profiller 95 – 115 cm askı maşası , agraf ya da askı elemanları ile sabitleyin.
  • Dik yönde sabitlenen Tavan C Profilleri , ana taşıyıcıya dik yönde sabitlenir.
  • Asma tavan alçıpan taşıyıcı tavan c profili aks aralıkları 50 – 60 cm aralıklarda olmalıdır.
  • Kurulan metal düzenek teraziye alınarak alçıpanlar , montaj profillerine paralel ya da dik olarak 25 mm’lik borazan vidalar ile , 20 cm vida aralarında montalama işlemi yapılır.
  • Asma tavan alçıpan ek yerlerine derz dolgu çekildikten sonra , derz dolgıu alçısı uygulanarak asma tavan , saten alçı , boya , dekore etmek istediğiniz biçimde renklendirme ve şekillendirme verebilirsiniz.
Mutfak Asma Tavan

Yapılan uygulamalarda ölçümlendirme yaparken ölçülerin hepsini doğru hizada olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca alacağınız ölçünün ,  benzer köşelerin ölçüsünün aynı olmasına dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Asma tavan uygulamalarında veya ölçümlendirmelerinde işi profesyonel bir yardım alarak yapmanız size fayda sağlamaktadır. Aksi takdirde bilmeyen birinden alacağınız yardım size iki katı maliyetinde geri dönebilir.

Mesaj Gönder
💬 Yardım ister misiniz?
Favori Yapı
Merhaba, 👋
Asma Tavan Yüksekliği Kaç Olmalı?
Hakkında bilgi almak ister misiniz?