LED Aydınlatma Sistemleri

LED Aydınlatma

Ortamdaki estetik algıyı artırma mekanın bütünlüğüyle mümkündür. Doğru aydınlatma kullanılması da ortam bütünlüğünü sağlayan en önemli adımlardan biridir. Aklınıza belki de yüzlerce led aydınlatma kullanılmış alanlar geldi değil mi? Kuaförler, spor salonları, konferans ve sinema salonları ve dahası. LED aydınlatmanın kullanımının oldukça popüler olduğu bilinen bir gerçektir. Aynı zamanda enerji tasarrufu sağlaması da sıkça tercih edilmesinin başlıca sebeplerindendir. Mekan derinliğini doğrudan etkileyen tavanlarda LED aydınlatma kullanımı ortamı doğrudan değiştirip modern bir görüntü katar. Sizler de daha kaliteli yaşam alanları oluşturmak için Led aydınlatmaları kullanabilirsiniz.

Favori Yapı olarak sunmaktan gurur duyduğumuz LED Aydınlatma sistemlerini sizler için açıklamaya çalıştık:

LED Işık Nedir?

 Verimli enerji aydınlatmasında yeni bir teknoloji olan LED, (Light Emitting Diode) ışık yayan diyotun kısaltmasıdır. Seri ya da paralel olacak şekilde bağlanan ve ışık yayan diyotlardan oluşur. Ayrıca her bir dizilim, elektrik akımını kontrol altında tutacak bir direnç düzeneğine sahiptir. Hem katkı maddelerine bağlı olarak hem de farklı ışık aralıkları sayesinde farklı bir ışık vererek aydınlatma görevini yerine getirir.

 Akkor olan lambalar gelişmiş bir seçenek olmalarına rağmen dışarıya ısı yayar. LED aydınlatma ürünler, ısı konusunda geliştirdiği teknoloji ile kendini soğutur. Bu sayede dışarıya ısı yaymaz ve yanıcı özellikler taşımaz. Böylece ahşap veya kağıt gibi kaplamalar eşliğinde rahatlıkla kullanılır. LED aydınlatma çeşitleri, tahmin edilen çok daha fazla hayatın içinde olan bir üründür. Günümüzde, trafik lambalarından dijital saatlere kadar her noktada LED teknolojisinden faydalanılıyor.

Ev içinde kullanılmaya uygun olan ve piyasada popüler ürünlerden biri olan LED lamba, dekorasyon açısından da oldukça çok kullanılan bir üründür. Bu lambalar akkor lamba şeklinde ve duyları her iki ürün için de uyumludur. Böylece daha fazla ışık elde etmek ve uzun vadede ekonomik sonuçlar almak üzere; sarkıt, avize, lambader, abajur ya da aplik gibi aydınlatma ürünleriyle kullanılabiliyorlar. Diğer bir aydınlatma çeşidi de LED tüpler olarak tüketici karşısına çıkar. Bu ürünler, ağırlıklı olarak iş yerlerinde, floresan lamba yerine kullanılır. Reflektörler ve LED spot ışıklar da tüm diğer ürünler gibi yaygın bir türdür. Dekoratif açıdan kullanmak üzere de LED ışık zinciri tercih edilmektedir.

LED Aydınlatma Nasıl Yapılır?

LED aydınlatmaların yapılma şekilleri, kullanılacakları alana göre farklılık gösterir. Ancak genel anlamda LED renk seçimi, PCB (Baskılı Devre), Driver, lens, soğutma ve kasa gibi parçalardan oluşan aydınlatma sistemleri, farklı tekniklerle birlikte yapılabilir. Led aydınlatmaların farklı şekilde yapılabilmesiyle çeşitli alanlarda kullanılması da mümkün olmuştur.

LED Aydınlatma Nasıl Bağlanır?

LED aydınlatma sistemlerinin çalışabilmeleri için sabit bir akıma ihtiyaçları vardır. Standart bir dairede veya 220 V’luk çalışma voltajıyla kullanılacak ürün alımında, paketler üzerinde 220 V yazan güçteki bir LED alımı yapılması gerekir. Güç kaynağı devresi, lambaya yerleştirilerek ve doğrudan bağlantı şemasına göre elektrik şebekesiçekilir. Gerekli olan veriler ve LED aydınlatma nasıl bağlanır talimatı ambalajlar içerisinde yer alır.

LED Aydınlatma Nasıl Çalışır?

N-tipi ve P-tipi olmak üzere, diyotlar içerisinde yarı iletken iki yük taşıyıcısı vardır. Mevcut yük taşıyıcılar sayesinde anottan katot ucuna kadar elektrik geçişi sağlanır ve bu elektron alışverişi ile de ışık oluşumu gerçekleşir. Küçük boyutlarından dolayı yine küçük boyutlarda ve dekoratif armatürler yapılıyor ve kullanılır. 200 nanosaniye içerisinde ışık verebilen yapıdaki LED aydınlatmalar, ısı dağılımı ve radyasyon açısından da sağlıklı bir çalışma gerçekleştirir.

LED Aydınlatma Ne Kadar Elektrik Harcar?

LED aydınlatma ürünleri, aydınlat ürün grupları içerisinde minimum düzeyde enerji tüketme özelliği taşıması ile ön plana çıkar. Düşük bir düzeydeki enerji ihtiyacı, bu ürünler kısa süre içerisinde popülerlik kazanmasına ve sıkça tercih edilmesine ortam yaratır. Gün boyu kullanılması gereken ışıklandırma çalışması, konutlar başta olmak üzere çeşitli işletmelerde kullanılıyor. Birçok farklı sektörde düşük enerji harcaması sayesinde yoğun bir şekilde kullanılan LED aydınlatma ürünleri, bahçe aydınlatmasında ve dekorasyon çalışmalarında da sıkça kullanılmak üzere tercih ediliyor. LED aydınlatma sistemleri, iç mekânlarda kullanıldığı gibi dış mekânlarda da kullanılır. Yüksek oranda güçlü bir ışık ihtiyacı olmadığı zamanlarda ve özellikle dekorasyon çalışmalarında LED teknolojisinin tüm faydalarından faydalanılır.

LED Aydınlatma Nasıl Kurulur?

Bazı LED aydınlatma ürünleri, kurulum gerektirdikleri için geleneksel modellerden farklı olur. Düşük voltajlı DC’de çalıştıkları için, bulundukları yere bağlı olarak değişen, ancak ortalama olarak 220 V AC’yi LED’lerin kullanabilecekleri voltaj sinyaline dönüştüren bir güç kaynağı aygıtına ihtiyaç duyulur. Güç kaynağı seçiminde ve aydınlatma sistemi kurulumunda gerek duyulan üç adım bulunur. Bunlar; LED voltajını belirleme, LED’in güç çekişini belirleme ve bağlantı yöntemini belirleme. Belirli olan bu adımlar ile kurulan ve ardından test edilen ürünler, kılavuzlar yardımıyla da daha kolay bir kurulum imkanı elde edilir.

Favori LED Tavan Aydınlatma Modellerimiz

Favori Yapı mekanlardaki estetik ürün yelpazesine ek olarak, aydınlatma ürünlerinden Panel Led, Linear Led ve Spot Led ürünlerini FVR LED markası ile satışa sunmuştur.

Panel Led

Panel Led armatürlerimiz çeşitli ölçülerde sıva altı ve sıva üstü kullanıma uygundur. Özellikle T-24 ve Clip-in taşıyıcı profil sistemleri ile yapılan asma tavanlar için idealdir. Ürünlerimiz alüminyum döküm gövdelidir.

Spot Led

Spot Led, konut, mağaza, ofis vb. mekanlarda rahat kullanabileceğiniz sıva altı ürün grubudur. Monoblok alüminyum enjeksiyon kasa kullanılan ürünlerimiz ısı transferini olması gereken değerler üzerinde yaparak ürün ömrünün uzun olmasını sağlamaktadır. En son led teknolojisi kullanılarak tasarlanan ürünlerimizde IPAO koruma değeri ile toz, nem gibi dış etkenlerden spotun korunması sağlanmıştır.

Linear Led

Linear Led, gizli ışık ve gergi tavan aydınlatmaları başta olmak üzere en direkt aydınlatma için çözüm ortağınizdir.

PCB’ler alüminyum olarak kullanılan led üzerindeki ısı uzaklaştırılır ve led’in ömrü uzatılır. Linear ledlerin doğrudan 220V AC enerji ile çalışmasından dolayı ayrıca bir adaptöre gerek yoktur. Ledlerimiz istenilen ışık renginde üretilmektedir.

LED Aydınlatma Sisteminin Özellikleri

  • Enerji tasarrufu sağlar.
  • 220V AC ile çalışır.
  • Uzun ömürlüdür.
  • İstenilen renklerde ışık mecuttur.

Bir cevap yazın

Mesaj Gönder
💬 Yardım ister misiniz?
Favori Yapı
Merhaba, 👋
LED Aydınlatma Sistemleri
Hakkında bilgi almak ister misiniz?