Asma Tavan Çeşitleri Nelerdir?

Asma tavan alçı ile yapılan bir tavan çeşididir. Ev ve iş yeri gibi alanlarda kullanılan asma tavanlar genelde dekorasyon için kullanılır. Asma tavanlar boş kalan tavanıda hareketlendirmeye ve farklı bir ambiyans yakalamanıza yardımcı olur. Farklı kullanım şekilleri olan asma tavanları ışıklı ve ışıksız olarak kullanabilirsiniz. En avantajlı tarafı kurulumunun kolay bir şekilde yapılmasıdır. Kapsamlı çeşitleri olan asma tavanları gelin inceleyelim ;

Gizli Izgara Tavanlar

Izgara tavanlar gizli ve açık ızgara tavan olarak ikiye ayrılır.İsteğiniz doğrultusunda olan ızgara tavanlar akustik özelliği ile stüdyo gibi yerlerde kullanılır.Çok iyi ses emme özelliğine sahiptir. Estetik ve çekici görünüme sahip olan bu tavanlar konser gibi alanlarda kullanımı sağlanır.

Açık Izgara Tavanlar

Düşük bir maliyeti olan açık ızgara tavanlar en belirgin özelliğinden biride  metal parçalar ile yapılmasıdır.Bu tavan yapısı da tıpkı gizli tavan yapısı gibi ses emme özelliğine sahiptir.Aynı zamanda kolay kurulum ve temizlik özelliğine sahiptir.Kullanacağınız alanın büyüklük , yükseklik gibi özelliklerine göre değişim gösterir.Okul , üniversite , stüdyo gibi alanlarda kullanımı sağlanır.

Yangına Dayanıklı Asma Tavanlar

Yangına karşı dayanıklı yapısıyla çokça talep edilen asma tavanlardandır.Yangına ve ateşe dayanıklı özel malzemeler ile tasarlanmıştır.Yapımı ve montası zor süreçlerden geçen tavanlar sadece usta kişiler tarafından yapılmaktadır.Aynı zamanda bu tür asma tavanlara takılan ampul ve armatürlerde ateşe karşı dayanıklı şekilde yapılır.Kullanılan her malzeme yapısı ateşe duyarlı şekilde yapılmıştır.

Asma Alçıpan Tavanlar

Türkiye’de en çok tercih edilen tavandır. Asma alçıpan tavan sistem yapımında teller ve askılar kullanılmaktadır.Yankıyı önleyen bu tip tavanlar ateşe karşı duyarlı olacak şekilde tasarlanır.Çokça çeşidi olan bu tavanlar estetik bir görünüme sahiptir.Rahat kullanıma sahip olan asma alçıpan tavanları ısıyıda en iyi şekilde yalıtır.Temizliğide en az kullanımı kadar rahat bir tavan sistemidir.

Modüler Asma Tavan

Bu asma tavan çeşitleri ,içerisinde plaka ve şerit  gibi modüler elemanlar bulundurur. Bu tür asma tavanların çerçevesinin açıkta veya gizli durması kişinin  kendi tercihine bağlı kılınmıştır. Modüler asma tavanlarında talebin fazla olmasının sebebi ,tasarımda kullanılan estetik dukunuşlardır.Yanı sıra bu asma tavan türünün hasar görmesi diğer tavan türlerine oranla onarımı daha basittir. Ayrıca modüllerde istediğiniz şekilde değişim yapma imkanınız vardır.  Metal çeşitleri de bulunan bu asma tavanların dikdörtgen ve kare modüllerden oluşan raster tavanlarıda mevcuttur. Metal korozyondan etkilenen bu asma tavanlar korunmaları için üzerlerine özel koruyucu kaplamalar uygulanır. Diğer bir modülü olan hücresel tavanlar farklı bir çok çeşide sahiptir.Modül seçimi yaparken isteğe bağlı olarak renk tercihinde de bulunabilirsiniz ve desenlerini zevkinize uyacak şekilde seçebilirsiniz.

Alüminyum Asma Tavanlar

Alüminyum asma tavanlar havalandırma özelliğine sahip olduğu için ister tek kişilik yerlerde ister kalabalık mekanlar da kullanabilirsiniz.Işıkta yansıma özelliğine sahip olan bu tavanlar metal bir özellik taşır.Karanlık ortamı aydınlatan alüminyum asma tavanlar bulunduğu ortamı daha aydınlık ve ferah gösterir.Yapılan mekanların boyutu farketmeksizin her alana uyum sağlayan bu tavanlar talep oranını artırmada etkin rol oynar.Dayanıklı bir yapıya sahiptir bu yüzden sürekli bakım yapılmasına gerek duyulmaz.Maliyeti diğer tavanlara oranla fazla olmasının sebebi çevre dostu olması ve insan sağlığını tetiklemeyecek yapıda olmasındandır. Çeşitliliği fazla olan bu tavanların ışık yansımasından dolayı evlere ve kullanılacak mekanlara daha sanatsal bir görünüm sağlar.

Kiremitli Asma Tavanlar

Yapısında fayans bulunduran kiremitli asma tavanlar daha sade ve rahatlatıcı görünüme sahiptir.Genellikle metal, ahşap, mineral  yün, cam elyafı, alçı ve plastikten yapılır.eknomikolarak uygun fiyatlara sahiptir.Büyük alanlardan ziyade daha ev , ofis gibi mekanlarda kullanımı sağlanır.

Serbest Açıklıklı Asma Tavan

Sıklıkla kullanım alanları antre  ve koridor olan serbest açıklıklı asma tavanlar genellikle yapımında tavan plakası kullanılır.Kurulum ve bakımının kolay olması büyük bir avantaj sağlamaktadır.


Mesaj Gönder
💬 Yardım ister misiniz?
Favori Yapı
Merhaba, 👋
Asma Tavan Çeşitleri Nelerdir?
Hakkında bilgi almak ister misiniz?