Banyo Metal Asma Tavan Nasıl Yapılır?

Metal Asma Tavan Nedir ?

Metal asma tavanlar günümüzde kullanım kolaylığı sayesinde artış gösteren dekoratif, çok kullanışlı bir inşaat malzemesidir. Metal asma tavanlar görünüm açısından şık ve hoş durmasından dolayı müşteriler tarafından çokça tercih nedenlerinden olmuştur. Metal asma tavanların birden fazla farklı model ve renklerle satışa sunulmaktadır. Bu sayede kendi tarzınıza uygun bir şekilde, istediğiniz alanı metal asma tavan ile döşeyebilirsiniz. Aynı zamanda bolca avantajı olan metal asma tavanlar dayanıklı bir yapıya sahiptir. 

Metal Asma Tavanlar Nerelerde Kullanılır ?

Metal asma tavanlar; ev, kamu binaları, hastane ve iş yerlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise kendi yapısında bulundurduğu özellikleri sayesinde avantaj sağlamasından kaynaklanmaktadır. Neme karşı banyonuzun tavan korumasını sağlarken metal asma tavanlar bir yandan da rutubet ya nemli ortam oluşmasını engellemektedir. Aynı zamanda kamu binalarında kullanılmasının, tercih edilmesinin sebebi ise ses geçirmez özelliğinin olmasıdır. Hastane ortamlarında ise hastaların sağlığı açısından engel yaratmaması, hastaların nemli, rutubetli ortamlarda olmasını engellemektedir. Daha birçok özelliği olan metal asma tavanların avantajları şunlardır;

 • Isı yalıtımı sağlar
 • Ses geçirmezdir
 • Şık bir tasarıma sahiptirler
 • Nem oluşumunu engeller
 • Dayanıklı bir yapıya sahiptir
 • Yangına karşı dayanıklıdır
 • Kolay kullanıma ve uzun ömürlü bir yapıya sahiptir
 • Temizliği kolaydır
 • Yapımında kullanılan malzemesinden ötürü bakteri, küf gibi benzeri sağlık sorunu oluşturacak herhangi mikrop üretmez.
 • Hızlı montaj edilebilir 

Bu avantajları sayesinde her ortama ayak uyduran metal asma tavanlar, sıklıkla tercih sıraların başlarında yer almaktadır. 

Metal Asma Tavanlar Nasıl Yapılır ?

Metal asma tavanlar, hızlı ve kolay monte edilmesi sayesinde kısa sürede metal asma tavanlara sahip olabilmektesiniz. Hızlı montajın süresi asma tavan yapılacak alanın büyüklüğüne göre de değişmektedir. Montajı kolay ve pratik olan metal asma tavanlar, bazı aşamalardan geçerek montajı halletmiş olursunuz fakat bu işi bilir bir çalışan personelin yapması sizlerin açısından daha yararlı ve faydalı olacaktır. Şimdi banyo metal asma tavan nasıl yapılır, monte edilir sizlerle beraber inceleyelim.

Öncelikle her işe başlamadan önce iş güvenlik önlemlerin alınmış olması ve aksi durumları başında engellenmesi gerekmektedir. 

 • Birinci adım; metal asma tavanın yapılacak alana ve sizlerin zevkine uygun metal asma tavanınızı seçmiş olmalısınız. Daha sonrasında montaj işine geçmeden önce hangi alana asma tavan yapmayı düşünüyorsanız o alanın asma tavan için uygun olup olmadığını, herhangi bir tesisat ya da elektrik ile ilgili problem yaratmayacak bir şekilde olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
 • İkinci adım; Döşenecek alanın ölçüsünü lazer metre ya da herhangi bir metre yardımı ile alınız. Bu ölçüleri bir kağıda not alınız çünkü metal asma tavan yaparken sizlere yardımı dokunacaktır. Tavanın ölçüsünü alırken düz ve doğru bir ölçü aldığınızdan emin olunuz. 
 • Üçüncü adım; Alınan ölçülere uygun metal asma tavanın yerleri doğru bir şekilde işaretlenip belirlenir.Daha sonrasında ise alınan ölçü ve belirlenen işaretlere göre metal asma tavan montaj işine başlayabilirsiniz.
 • Dördüncü adım; Belirlenen alana metal asma tavanın C profil ve ya U profili belirli bir aralıkla delici bir madde ya da hilti yardımıyla sabitlenir. Bu sayede asma tavan alt yapısını oluşturmuş olursunuz. 
 • Beşinci adım; Alt yapısı biten metal asma tavanın olması gereken önemli malzemesi olan ana taşıyıcıyı tavana çelik dübel yardımı ile sabitleyiniz. Daha sonrasında metal asma tavan plakaların sabit durmasını sağlayan tali taşıyıcıyı ana taşıyıcıya denk gelecek bir şekilde yerleştirip monte ediniz.
 • Altıncı adım; Son adım olarak geriye kalan tek şey metal asma tavan plakaların yerlerine yerleştirilip monte edilmesidir. Bu işlemden sonra güzel, düz ve orantısız bir şekilde yapmış olduğunuzdan emin olunuz. 

Bu adımlardan sonra hoş ve estetik bir Metal asma tavana sahip olmuş olursunuz. Kolay ve hızlı montaj sayesinde işinizi kısa sürede bitirmiş halletmiş olursunuz.

 

Mesaj Gönder
💬 Yardım ister misiniz?
Favori Yapı
Merhaba, 👋
Banyo Metal Asma Tavan Nasıl Yapılır?
Hakkında bilgi almak ister misiniz?